Lesser Known Tips to Save Money in College

1gfsdsd65h4

College is a fun and eventful time, but you may find that you are short on cash and you have to work hard to save every penny that you do have. We all know about the most popular ways to save money from budgeting to cutting out luxuries, but what about some of the lesser known tips?

In this article, we will cover some of the ways that you can save money while you are in college and all of these ways are ones that most people do not think of. We think that you will benefit greatly from this list.

  1. Buy Generic

hfdhfdssd5fh4When you go shopping, you should purchase generic items. Most of the time, the ingredients are the EXACT same and you can even verify this by looking at the packaging on both items. There is a big price difference on some brand name items and generic items. In fact, the only reason you pay more is for the brand name of the company and the packaging to appear on the item.

You may be wondering just how much you can actually save per month. Let’s take a look. (All of these prices are examples and not indicative of the prices at your local store.)

Milk

Milk may cost you $4.29 for name brand and $2.89 for a generic brand. If you buy three gallons of milk a month, this will save you $4.20.

Cheese

Name brand cheese may cost you $4.50 for a one-pound package and a generic brand may cost you $3.33. If you buy two packages of cheese per month, you would save $2.34.

Chips

A bag of chips, such as Doritos, may cost you $4.99, while a bag of generic Doritos may cost you $2.00. If you by five bags of chips a month, this would save you $14.95.

It may not seem like a lot, but just from those three items, you would save $21.49 a month buying generic.

  1. Consider Used Clothing

While you may not like the initial idea of it, you will like the savings of it. Instead of purchasing a brand new wardrobe every semester, consider buying used clothes. You will find that many of the used clothing stores will only accept clothes that are in excellent condition, so you do not have to worry about rips, tears, and stains.

Buying used clothes can cost you significantly less and you can even buy double the number of clothes that you would be able to if you purchased new.

  1. Rent a Room or Get a Roommate

Renting an apartment and living off campus may prove to be cheaper than living on campus, but it can still be quite pricey for you on your own.

You do have a couple of options when it comes to your apartment situation. First, you could move in with someone else and rent a room from them. You can often find rooms for rent at about $500 and they will generally include everything such as power, water, and other utilities.

hgdhgddg4334

Your second option is to get a roommate for your apartment. If you choose to do this, make sure that you fully interview the person, set ground rules, and establish how much per month your roommate will pay.

  1. Buy Used Textbooks and Sell Old Ones

You can save a lot of money if you purchase used textbooks. It is no secret that school books cost a lot of money and can run you as much as a few hundred dollars per semester. You can typically find that all of or most of your textbooks can be purchased used. You may even be able to rent some of your textbooks as well.

If you have textbooks leftover from the semester before, save them and then sell them back to the bookstore, online, or to other students. This way, not only will you save buying used, you will also earn some money back from your books.

  1. Use Student Discounts

Did you know that you can receive student discounts …